Darts / 【DYNASTY】A-FLOW BLACK LINE CT "THE CORSAIR2" Cyril Blot Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The tapered area of the barrel is made with a R-wing cut which is easy to remove from the hand.
A wide ring cut and auxiliary cut are added to the straight area at the back of the barrel.
The maximum diameter of the barrel is 7.2mm, which is thin enough for a perfect grip.
The maximum diameter is only 7.2mm, so it does not hang too much, and the balance between the release and control performance is perfectly adjusted.
Specifications
Material: 90% tungsten
Length:42.0mm
Maximum diameter:7.2mm
Barrel Weight:18.0g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Premiume Lippoint tip x 3 (1 set)
CYRIL BLOT Model Items
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE THE CORSAIR CYRIL BLOT MODEL No.5JPY 9,799 ( USD 61.74 )
-
DYNASTY
A FLOW BLACK LINE PREMIUM THE CORSAIR CYRIL BLOT MODEL DLC 2BAJPY 13,037 ( USD 82.13 )
-
DYNASTY
A FLOW BLACK LINE PREMIUM THE CORSAIR CYRIL BLOT MODEL DLC No.5JPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE THE CORSAIR CYRIL BLOT MODEL 2BAJPY 9,982 ( USD 62.88 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )