Darts / 【G's DARTS】Value HAMMER
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | G's DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
Value series is the entry model of G's DARTS.
It is a product that can respond to a wide range of users from beginners to advanced.
In addition, it has become a lineup that corresponds to the various needs of the customer (length, shape, cut).
It is a series that can offer the product that fits the customer in four models.
In addition, although the price is reasonable, we have achieved a value (quality, performance, design) that exceeds the price.
HAMMER
*The barrel-shaped silhouette of HAMMER is very characteristic.
A fine shark cut is placed on the rear end of the barrel, which makes it easy for players to feel the grip on the back of the barrel.
Also, by placing ring cuts of various thicknesses on the grip part from the rear to the center
It has become possible to enjoy the feeling of grip that does not catch on the fingers.
The front part is designed with a dot cut cross to catch your eye.
Specifications
Material: 90% tungsten
Length: 42.0mm
Maximum diameter:7.4mm
Weight:18.0g
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )