Darts / 【TRiNiDAD】Python Type2 James Hopkins Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Shark Cut |
| Length | 47.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.5mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
An old style semi-long straight haircut with a shark cut only.
The second model from American TRiNiDAD player James Hopkins.
The second model from American TRiNiDAD player James Hopkins, this one is a simple semi-long straight with three different widths of shark cut.
The back of the grip features a micro shark cut and a standard width shark cut to ensure that the dart can be easily released.
In addition, the joint with the shaft is stepped to allow you to feel the grip position with your fingers.
In the front is the widest shark cut, and even if the finger to assist lightly touches the dart, it will hold the dart firmly and stabilize the grip.
The simplicity of the barrel gives it a new feel, making it a truly old style straight barrel.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length:47.0mm
Maximum Diameter:6.5mm
Barrel Weight:18.0g
Standard:2BA
Set Contents
Barrel x 3 (1 Set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
The color and size of the tip of the accessories may differ from the photo.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )
Recently checked items
-
CONDOR
AXE Lucy Chang Model Swallowtail Butterfly Small Short Clear YellowJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
TRiNiDAD
PRO Camacho type2 Joji Nishitani ModelJPY 11,000 ( USD 69.30 )
-
SHADE
PLAYER Face Towel 2026 Itsuki TakedaJPY 3,000 ( USD 18.89 )
-
TRiNiDAD
Lopez type4 SEIGO ASADA MODEL 2017 Champion Limited ModelJPY 13,241 ( USD 83.42 )