Darts / 【JOKER DRIVER】EXTREME Hawkeye 2BA
( 1 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | JOKER DRIVER |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.3mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
~Polygon barrel with strong cut
11-sided polygonal shape with a simple and gentle torpedo outline.
There are two types of ring cut that hang strongly on the cut.
While following the standard outline and other orthodox parts
The essence of JOKERDRIVER has been incorporated.
The front of the barrel also features a sharp vertical cut to the shark cut.
The front of the barrel has a sharp vertical cut combined with a shark cut.
The length of the cut part is 25.5mm, which is relatively long.
Specifications
Material: 95% Tungsten
Length:43.0mm
Maximum diameter:7.3mm
Barrel weight:19g
Center of Gravity:Center
Standard:2BA
The color of the package and the specifications of the accessories are subject to change without notice.
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Zero - ZERO - Flight x 3 (1 set)
Zero -ZERO- Shaft x 3 (1 set)
Tips x 3 (1 set)
Japan Review
5.00
1 Reviews
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2021-08-05
The barrel feels like it sucks when you grip it, and unlike barrels from other companies, it is easy to throw. If you are going to use a coating, I recommend the silver coating, which does not erase the sticking feeling of the Joker. Joker barrels are easy to throw no matter which type you choose. I think it is better than making a mistake by switching to other companies' barrels.
6 people found this helpful
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
UNICORN
CONTENDER CALLAN RYDZ Steel 22g No.11229JPY 8,800 ( USD 55.99 )
-
FlightL×DYNASTY
PRO Ikuko Ver.2 Takeyama Model Shape MIXJPY 880 ( USD 5.59 )
-
COSMO DARTS
Fit Holder + Fit Flight Air Royden Lam Model ver.4 Super Kite Limited Edition Combo SetJPY 1,600 ( USD 10.17 )
-
DYNASTY
KATANA KIKUICHIMONJI ZAN 2BA 19gJPY 13,800 ( USD 87.80 )