Darts / 【King’s JAPAN】Arma Second Edition95
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | King's JAPAN |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.5mm |
| Weight (barrel Only) | 17.7g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.3mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Arma
The first model of "Arma" in Japan.
The polygonal shape reminiscent of a ring cut is used
It is designed to maximize the life of the cut.
It is a model which has good grip and good release by adopting taper angle.
The weight of this model is decided by the customer after sample test at each booth.
Specifications
Material: 95% tungsten
Length:43.5mm
Maximum diameter:7.3mm
Barrel Weight:17.7g
Center of Gravity:Center
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )