Darts / 【DYNASTY】KATANA JONIKEN 3 Kenichi Anjiki Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.8mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Finally, the 3rd version! The longest and heaviest in the JONIKEN series.
The taper angle from the maximum diameter of 7.8mm to the end of the barrel is inherited from the previous model.
The overall length and weight have been adjusted to accommodate Ajiki's grip change from the previous model.
It has been transformed to 42.0mm in total length, which is 5mm longer than the previous model and is suitable for many people.
The weight has also been increased by 3g to 19.5g, which is the best balance for this series.
This is a masterpiece of JONIKEN that has evolved with the times while inheriting the series concept.
The included flight has a punch hole for shell lock in advance.
Specifications
Material:Tungsten90
Length:42.0mm
Maximum Diameter:7.8mm
Barrel Weight:19.5g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Dee.flight with KATANA logo x 3 (1 set)
L-SHAFT Shaft x 3 (1 set)
Premiume Lippoint Tips x 3 (1 set)
Accessories : SHELL LOCK
Kenichi Ajiki Model Items
-
SHADE
STAY WILD T-shirt Kenichi Ajiki model navy XSJPY 3,900 ( USD 24.40 )
-
TRIPLEIGHT
ASTRADARTS"Jonny4"AJIKI KENICHIJPY 10,800 ( USD 67.58 )
-
Fit Flight Air
Kenichi Ajiki Model Shape DblackJPY 970 ( USD 6.06 )
-
SHADE
Jonny’s Camp T-shirts Kenichi Ajiki Model navy SJPY 3,899 ( USD 24.39 )
-
DYNASTY
KATANA JONIKEN Kenichi Ajiki Model No.5JPY 13,800 ( USD 86.36 )
-
SHADE
Kenichi Ajiki Model T-SHIRT 2020 LJPY 3,900 ( USD 24.40 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )