Darts / 【Harrows】AVANTI 2BA 18gR
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.6mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The Avanti is a dart created using the best injection molded tungsten available.
Divided into seven superior grip zones, the Avanti exhibits a variety of different cuts, creating a unique feel to the dart.
The grip configuration is consistent along the length of the barrel, allowing you to grip the front, middle, or rear of the barrel with ease.
Available in black, silver and an eye-catching emerald green color combination.
Comes with Super Grip Carbon Shaft Green Midi and the new Avanti Flight.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Maximum Diameter:6.6mm
Length:45mm
Barrel weight:16.5g
Barrel match weight: ±0.05
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 6 (2 sets)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
S4
BastionJPY 7,590 ( USD 48.29 )
-
CAMEO
PORTABLE COIN CASE STELLA RedJPY 1,628 ( USD 10.35 )
-
S4
ShotGlass REIWA Drunker Panda ver.JPY 660 ( USD 4.19 )
-
Joker Driver
-ZERO- Ke/No MidFrontJPY 74,800 ( USD 475.94 )
-
L-Flight
Alex Hon model ver.3 standard blueJPY 990 ( USD 6.29 )
-
Bricolage
axc0071 BlackJPY 2,730 ( USD 17.36 )