Darts / 【Winmau】Michel Van Gerwen model Absolute 2BA 22g 2431-22
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | WINMAU |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.8mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.3mm |
Expected at JPY 158.91 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/20 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
MvG Design meets the strength of leading televised darts. The results are absolute.
True to MvG's maniacal attention to detail, Winmau created this unique 3-axis cut.
It's designed to match the greatest talent in the history of the sport.
Demonstrating pure elegance in design, the atomized grip provides an aesthetic to the precise architecture and control that MvG demands.
It reinforces Winmau's commitment to innovative sports science.
Born of thousands of hours of technical development and an absolute commitment to world number one perfection.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length: 50.8mm
Maximum diameter:6.3mm
Barrel Weight:20.0g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Prism Delta Flight x3 (1 Set)
Vector Shaft x 3 (1 Set)
Tip x 3 (1 set)
MvG Model Items
-
Winmau
Michel Van Gerwen model Authentic steel 23g 1443-23JPY 11,550 ( USD 72.67 )
-
Winmau
Michel Van Gerwen model Authentic steel 24g 1443-24JPY 11,550 ( USD 72.67 )
-
Winmau
Michel Van Gerwen model Absolute 2BA 20g 2431-20JPY 14,850 ( USD 93.44 )
-
Winmau
Michel Van Gerwen model Aspire steel 21g 1444-21JPY 8,910 ( USD 56.06 )
-
Winmau
Michel Van Gerwen model Aspire steel 26g 1444-26JPY 8,910 ( USD 56.06 )
-
Winmau
Michel Van Gerwen model Authentic steel 26g 1443-26JPY 11,550 ( USD 72.67 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.98 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.86 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.91 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.29 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.74 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )