Darts / 【Winmau】Vincent Van Der Voort model steel 25g 1445-25
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | WINMAU |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.8mm |
| Weight (barrel Only) | 25.0g |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The cut of the Vincent Van Der Voort is designed to match Vincent's high speed throws and is made possible by Winmau's world class technology.
The unique lattice-like grip construction blends into the fingers for enhanced skin feel.
The unique lattice-like grip construction blends into the fingers for enhanced skin feel and a controllable grip under the pressure of Vincent's demanding tour tournaments.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length:50.8mm
Maximum Diameter:6.8mm
Barrel Weight:25.0g
Standard:Hard
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Prism Alpha Flight x 3 (1 set)
Prism Force Shaft x 3 (1 Set)
VINCENT VAN DER VOORT Model Items
-
Winmau
Vincent Van Der Voort model steel 25g 1445-25JPY 13,750 ( USD 86.59 )
-
Winmau
PRISM ALPHA FLIGHT Vincent Van Der Voort model 6915-166JPY 363 ( USD 2.27 )
-
Winmau
Vincent Van Der Voort TOUR EDITION CASEJPY 5,500 ( USD 34.63 )
-
Winmau
PRISM DELTA FLIGHT Vincent Van Der Voort model 6915-211JPY 363 ( USD 2.27 )
-
Winmau
Vincent Van Der Voort model steel 23g 1445-23JPY 13,750 ( USD 86.59 )
-
Winmau
PRISM ALPHA FLIGHT Vincent Van Der Voort model 6915-165JPY 363 ( USD 2.27 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )