Darts / 【UNICORN】MAESTRO 90% TUNGSTEN NATURAL SEIGO ASADA PHASE2 PURIST
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | unicorn |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 47.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.7g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
unicorn MAESTRO SEIGO ASADA PHASE2 PURIST
PERFECT TOUR 1st place in the annual ranking for 5 consecutive years
The unicorn second model of Seigo Asada, the first Japanese player to break through to the second round of the 2019/20 World Darts Championship, is now available!
Old style with knurling on the main ring cut.
The barrel is designed with a ring cut and knurled finish.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length:47.0mm
Maximum Diameter:6.8mm
Barrel Weight:21.7g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 Set)
Seigo Asada Model Items
-
TRiNiDAD×FOOT
ArmSupporter Seigo Asada Model SJPY 1,980 ( USD 12.59 )
-
TRiNiDAD×FOOT
ArmSupporter Seigo Asada Model LJPY 1,980 ( USD 12.59 )
-
L-Style
KRYSTAL ONE Seigo Asada model 2024 SUPER DARTS CHAMPION KRYSTALONE 2tone BlackJPY 4,400 ( USD 27.99 )
-
L-Flight
PRO Seigo Asada Model 2024 SUPER DARTS CHAMPION Shape BlackJPY 990 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
Darts Case CAPACITY HD Seigo Asada THE NINJAJPY 4,500 ( USD 28.63 )
-
UNICORN
MAESTRO 90% TUNGSTEN NATURAL - SEIGO ASADA STEEL 25G No.12311JPY 16,805 ( USD 106.93 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )