Darts / AMATERASU TSUKUYOMI
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Amaterasu |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 52.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.4mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The perfect arrangement of cuts of different widths makes it easy to identify the grip position.
This eliminates the "lost grip position" that is common with straight barrels.
The main cut is a wide ring cut. With the addition of the vertical cut, the grip is more stable and easier to hold.
The front and back can be reversed, giving each a different look.
For all players who want a stable grip and a sharp, long straight.
Specifications
Total length: 52.0mm
Maximum diameter: 6.4mm
Weight:19.0g
Material:Tungsten90
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
FIT FLIGHT x 3 (1 set)
FIT SHAFT GEAR Slim Spin 3 x 3 (1 set)
FIT POINT PLUS x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )
Recently checked items
-
Harrows
RAPIDE 90%TUNGSTEN Style A 18gKJPY 7,040 ( USD 44.66 )
-
MISSION DARTS MAKARA M2 20gST JPY 11,800 ( USD 74.86 )
-
CONDOR
AXE 120 Small Long WhiteJPY 1,680 ( USD 10.65 )
-
CONDOR
AXE 120 NARROW Short Neon YellowJPY 1,680 ( USD 10.65 )
-
DMC
BATRAS Sidewinder PartsW REAR 17.7sJPY 6,600 ( USD 41.86 )
-
DMC
BATRAS Sidewinder PartsW Gold FrontJPY 8,800 ( USD 55.82 )