Darts / 【TARGET】JAPAN CONSTRACTORS CHAMPIONS 2019 PYRO MITSUMASA HOSHINO Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 39.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.8mm |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
SOFT DARTS PROFESSIONAL TOUR JAPAN 2019 Constructors' Ranking No.1
The 2019 season was crowned for the fourth consecutive year.
This year, we are releasing a commemorative model that has become a regular event, again in a completely limited production!
This time, rose gold coating is newly adopted for the barrel.
The special package specification together with a full range of accessories.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length: 39.0mm
Maximum diameter:7.8mm
Barrel Weight:17.0g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Special Flight x 9 (3 sets)
TITANIUM ROSE GOLD COATING SHAFT x 9 (3 sets)
Tips x 3 (1 set)
Flight protector x 9
Pin Badge x 1
Mitsumasa Hoshino Model Items
-
TARGET
PYRO GENERATION 10 MITSUMASA HOSHINO MODEL 2BA S-DARTS LIMITED EDITION 210401JPY 15,800 ( USD 99.50 )
-
TARGET
PYRO GENERATION 9 MITSUMASA HOSHINO MODEL S-DARTS Limited Edition 210259JPY 15,800 ( USD 99.50 )
-
8FLIGHT
MITSUMASA HOSHINO G3 SHAPE BLACK 400888JPY 935 ( USD 5.88 )
-
TARGET
PYRO GENERATION 10 MAX MITSUMASA HOSHINO MODEL 2BA 210426JPY 17,800 ( USD 112.10 )
-
8FLIGHT
Mitsumasa Hoshino model Doric Shaft clear black 32mmJPY 880 ( USD 5.53 )
-
Portrait in Darts
piv1001JPY 6,090 ( USD 38.35 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )