Darts / AMATERASU YATAKARASU
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Amaterasu |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Triple ring cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The concept was to incorporate the "ease of finger contact and power transmission" of the Torpedo barrel without sacrificing the "ease of line tracing and release" of the straight barrel.
The taper was adjusted by extracting the advantages of each barrel. For the cut, we used a combination of triple ring cut and step cut.
In addition, the front is shaped like a radius in consideration of the fit of the fingers and grouping. Furthermore, the grip area was widened to create a barrel that can be used in a variety of styles with a high degree of flexibility.
This barrel is named after the god of guidance "Yatagarasu" and will always lead players to the highest level of performance.
Specifications
Overall Length: 42.0mm
Maximum Diameter:7.0mm
Weight:18.0g
Material:Tungsten90
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
FIT FLIGHT x 3 (1 set)
FIT SHAFT GEAR Slim Spin 3 x 3 (1 set)
FIT POINT PLUS x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )