Darts / 【TRiNiDAD】PRO Freitas Shota Sosogi model Steel
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 48.8mm |
| Weight (barrel Only) | 21.5g |
| Maximum Diameter | 6.5mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
A long, straight barrel that specializes in push-off throws.
The first Shota Gonzalez model.
The barrel is straight, but has been designed with a strong will to always have it here.
It has a step from the back of the barrel to the point where the ring cut is made, and the point where you feel this step is the grip point.
The wide ring cut is placed at the grip point.
By pushing the dart out using the above step and the strong ring cut, the dart can fly powerfully.
In the front, 12 vertical cuts in the micro shark cut, it feels like a file and covers a wide range of fingers to assist.
The grip point is limited to make it a straight barrel specialized for push off throws.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Overall Length:48.8mm
Maximum Diameter:6.5mm
Barrel Weight:21.5g(including point)
Standard:Hard
Center of Gravity:Center
Set Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Shota Sosogi Model Items
-
TRiNiDAD
THE ROYAL 2023 Freitas3JPY 13,200 ( USD 83.98 )
-
CONDOR
AXE INAZUMA TIGER Shota Sosogi Model Standard Long MIXJPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
CONDOR
AXE INAZUMA TIGER Shota Sosogi Model Standard Short MIXJPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
CONDOR
AXE MUSICAL NOTE Shota Sosogi Model Small Long MIXJPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
TRiNiDAD
PRO Freitas Shota Sosogi model 2BAJPY 11,000 ( USD 69.98 )
-
TRiNiDAD
FREITAS TYPE3 Shota Sosogi Model 2BAJPY 11,999 ( USD 76.35 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )