Darts / 【TRiNiDAD】PRO Laciar Yuuki Yamamoto Model Steel
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , delta cut , Mulch Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Maximum Diameter | 6.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
An all-round long straight with three different cuts for different performances.
The Steel is the first barrel modeled by Akiki Yamamoto.
The first model, Steel, is a long straight barrel that is versatile and easy to handle.
The main grip has a thin double delta cut that gives a fine grip without being too tight, and it has a very good release.
In front of it, there is a standard ring cut, and in front of it, there is a staircase cut.
Each cut is a leading cut, and depending on the grip, it can be used as a main grip anywhere.
The thickness is comfortable to hold and the weight is not too heavy or too light, making it a long straight barrel that can be easily handled by a wide range of people.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length: 50.0mm
Maximum Diameter:6.4mm
Barrel weight:21.0g(including point)
Center of Gravity:Center
Standard:Hard
Set Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
The color and size of the included flights may differ from the photo.
Yuuki Yamamoto Model Items
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.10 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.79 )