Darts / 【TARGET】VOLTAGE ROB CROSS Model G2 Swiss Point 21g 190095
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Category | House Darts |
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 48.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Standard | Swiss Point |
| Maximum Diameter | 6.4mm |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
World Champion Rob Cross requested a radial cut along the length of the barrel, an energetic TEAL color, and a hand sandblasted cut.
The barrel was hand sandblasted and cut to perfection.
The result is the VOLTAGE G2, a barrel that offers a simple yet elegant grip.
*STEEL DARTS are made with SWISS POINT.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Overall Length:48.0mm
Maximum Diameter:6.4mm
Barrel Weight:21.0g(including point)
Standard:Hard
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
ROB CROSS Model Items
-
TARGET
ROB CROSS Model BLACK EDITION SWISS POINT 24g 190211JPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
TARGET
ROB CROSS G2 PRO.ULTRA Standard 335660JPY 398 ( USD 2.50 )
-
TARGET
CROSS 95K ROB CROSS MODEL 2BA 210507JPY 18,800 ( USD 118.44 )
-
TARGET
ROB CROSS VOLTAGE BLACK PIXEL STEEL 21gJPY 15,400 ( USD 97.03 )
-
TARGET
CROSS 95K ROB CROSS MODEL SWISS POINT 21g 190406JPY 18,800 ( USD 118.44 )
-
TARGET
ROB CROSS INK BUNDLE Standard 3set 337410JPY 800 ( USD 5.03 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.10 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.79 )