Darts / 【TRiNiDAD】X SERIES ARMSTRONG
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Constriction |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Made from TRiNiDAD X SHUFFLE base, shaped to grip the center.
Easy to fly and maneuver like a short torpedo.
The TRiNiDAD X SHUFFLE can be pushed out using the dimples.
The new TRiNiDAD X SHUFFLE is based on the TRiNiDAD X SHUFFLE, but with the depression brought forward.
This allows the user to grip the front of the grip from the center.
Even though it has a certain length of 45mm, you can feel the ease of flight and high maneuverability just like a short Torpedo.
The depression is 8mm long, so that your fingers can fit easily and naturally transmit power to the dart and push it out easily.
This is the first time that TRiNiDAD has created a dimple in this position.
This is a barrel that will make you discover something new.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length:45.0mm
Maximum Diameter:7.4mm
Barrel Weight:19.0g
Standard:2BA
Center of Gravity:Semi-Front
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Please note that the color of the flight, shaft and tip may differ from the picture.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
COSMO DARTS
LOGO parker AW Black XXLJPY 6,600 ( USD 41.98 )
-
TARGET
POWER-8ZERO straight PHIL TAYLOR'S 80% STEEL 22g 200201JPY 6,620 ( USD 42.11 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE LOUPGRACIEUX Shuntaro Nakamura Model 2BAJPY 14,800 ( USD 94.17 )
-
SHADE
Ryusei Azemoto COLLABORATION T-SHIRT 2023 Black&Green XLJPY 4,000 ( USD 25.45 )
-
one80
Strike 05 Steel 24gJPY 9,900 ( USD 62.98 )
-
DMC
Maverick Tomonari SP2 Tomonari Kurokawa model SteelJPY 16,500 ( USD 104.98 )