Darts / 【YOSHIMURA BARRELS】MIRAGE 2020
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | YOSHIMURA BARRELS |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Micro Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.37 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/24 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
2020 New "CUT SLICK" for the ultimate grip!
The "MIRAGE3", which boasts the highest number of annual sales of Yoshimura Barrels, has evolved.
Seeking for further evolution, we adjusted the outline and balance.
And now, the "CUT SLICK" that surpasses the "DSP" process for the ultimate grip!
The stability of the grip by "CUT SLICK" has reached the highest level, and Yoshimura Barrels with the ultimate grip has reached a new
to a new dimension.
The "New Grip by Yoshimura Craftsman"
"GO BEYOND THE YOSHIMURA
Specifications
Material:95% tungsten
Overall length:42.0mm
Maximum diameter:7.0mm
Barrel Weight:18.5g
Standard:2BA
Center of Gravity:Center
Contents:Barrel 3pcs, Product Certificate, Inspection Report
About Yoshimura Barrel Screws
The screws are set tighter than normal barrels to prevent the tip and shaft from loosening for focused play.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.62 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.72 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.27 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.54 )
-
TARGET
JAPAN CONSTRUCTORS CHAMPION 2025 RISING SUN GEN10 HARUKI MURAMATSU MODEL 210821JPY 29,800 ( USD 186.97 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.64 )