Darts / 【TIGA】OWLSOME HEDY WONG MODEL
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Hedy Wong is a ladies player born in Hong Kong who is active in darts tournaments overseas based in Singapore.
Hedy Wong's signature model is now available for the first time.
The grip is made up of a wide pitch ring cut and other strong cuts.
The barrel has a small angle taper from the rear to the center, which makes the cut very comfortable.
Although there is a taper at the grip position, the overall outline of the barrel is almost a straight type shape.
The design has both torpedo and straight type.
Various design cuts are adopted from the center to the front.
It has become a stylish model with great impact on the eye.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 42.0mm
Maximum diameter:7.0mm
Barrel Weight:18.0g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Hedy Wong Model Items
-
TIGA
OWLSOME2 HEDY WONG Model Limited EditionJPY 14,850 ( USD 92.92 )
-
SHADE
TIGA Barrel Design T-shirt OWLSOME2 Black LJPY 4,500 ( USD 28.16 )
-
TIGA
TIGA PLAYERS TUMBLER Hedy WongJPY 2,000 ( USD 12.51 )
-
SHADE
TIGA Barrel Design T-shirt OWLSOME2 Black XLJPY 4,500 ( USD 28.16 )
-
TIGA
OWLSOME HEDY WONG MODELJPY 11,000 ( USD 68.82 )
-
TIGA
OWLSOME2 HEDY WONG ModelJPY 13,200 ( USD 82.59 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )