Darts / 【MONSTER】OGRE LIMITED EDITION
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | MONSTER |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.2g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.6mm |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Limited edition reissue of the MONSTER BARRELS DESIGN OGRE model!
A semi-straight barrel with a finely tuned outline for grip and durability.
The silica coating on this model reduces the wear of the cut and greatly improves the barrel life.
This is the perfect gift for darts players who have been using OGRE for a long time, or for your girlfriend or friend!
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length:42.0mm
Maximum Diameter:6.6mm
Barrel Weight:16.2g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
L-Flight OGRE Original Flight Shape x 3 (1 set)
L-Shaft Carbon Lock 260 Shaft x 3 (1 set)
Premium Lip Point Tip x 3 (1 set)
Premium Champagne Ring x 3 (1 set)
OGRE Original Shaft Remover x 1 pc
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )