Darts / 【MONSTER】OGRE2 LIMITED EDITION
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | MONSTER |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.5mm |
| Weight (barrel Only) | 16.2g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The MONSTER BARRELS DESIGN OGRE II model is reissued as a limited edition!
The straight and tapered form of the barrel is combined with a ring cut for a stable grip and easy release.
The silica and black coating is used to reduce the wear and tear of the cut, and the design is also emphasized.
The OGRE II is the perfect gift for darts players who have been using the OGRE II for a long time, or for your girlfriend or friend!
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length:43.5mm
Maximum diameter:7.2mm
Barrel Weight:16.2g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
L-Flight OGRE Original Flight Shape x 3 (1 set)
L-Shaft Carbon Lock 260 Shaft x 3 (1 set)
Premium Lip Point Tip x 3 (1 set)
Premium Champagne Ring x 3 (1 set)
OGRE Original Shaft Remover x 1 pc
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.10 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.79 )