Darts / 【TRIPLEIGHT】effort2 light Akihiko Owaku Model
( 1 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 48.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.6mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Following effort light, light type also appeared in effort2.
It is based on Hisashi Yamato's signature model, the Effort2, and is 2g lighter than the Effort2 while being balanced for those who prefer the middle weight range.
The outline and the delicate triangle cut which Hisashi Yamato trusts the most are inherited.
While inheriting the outline and the delicate triangle cut that Daiwa Hisashi trusts the most, we have completed a dart for super practice with 90% tungsten at a reduced price.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length: 48.0mm
Maximum Diameter: 6.6mm
Weight: 18.0g (barrel only)
Center of Gravity: Center
Set Contents
Barrel x 3 (1 set)
Shaft: LARO Shaft x 3 (1 set)
Tip: Premium Lip Point tip x 3 (1 set)
Flight: Dee.flight x 3 (1 set)
Japan Review
5.00
1 Reviews
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2021-05-12
I thought it would not lose its functionality even after use. It has a firm, finger-catching feel to it. The tip is a little thin and the cut on the first half is a design cut, so if you have a grip on it, you may want to try it out in a store.
1 people found this helpful
Akihiko Owaku Model Items
-
TRIPLEIGHT
effort4 type-B plain Akihiko Owaku Model 2BA 20.0gJPY 12,800 ( USD 80.65 )
-
DYNASTY×L-Flight
PRO Akihiko Owaku Model ver.2 Shape Black×SilverJPY 880 ( USD 5.54 )
-
TRIPLEIGHT
effort TR Akihiko Owaku ModelJPY 14,800 ( USD 93.24 )
-
TRIPLEIGHT
AXEBEC2 type-B Akihiko Owaku Model 2BA 20gJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
TRIPLEIGHT
effort Zero Akihiko Owaku Model 2BA 21gJPY 14,800 ( USD 93.24 )
-
TRIPLEIGHT
effort Period Akihiko Owaku Model limited edition 2BA 20gJPY 14,800 ( USD 93.24 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )