Darts / 【S4 X JOKERDRIVER】Jupiter Ray inspire
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | S4 |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Vertical Cut |
| Length | 37.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 8.5mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
Barrel maker S4 and Joker Driver's dream collaboration "INSPIRE" series Vol.3!
The S4 barrel "Jupiter Ray" has been polished by Joker Driver craftsmen for the ultimate finish.
Only available at esdarts.com due to the limited production.
What is INSPIRE?
By the hand of JOKER Meister breathe the life of Zero-ZERO.
Manufactured in Japan by hand one by one in the same procedure as Zero-ZERO.
It is the gem of JAPAN quality and JOKER quality that gave "super precision finish" and made it close to Zero-ZERO.
Please taste the feeling and quality of Zero-ZERO.
The final finishing process is the same as Zero-ZERO, but the barrel material and cutting factory are different.
The production of the barrel itself is different from Zero-ZERO.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length:37.0mm
Maximum diameter:8.5mm
Weight:17.0g
The specification is the same as the conventional product.
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 6 (2 sets)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
DARTSLIVE
Rubber Coaster DARTSLIVE GrayJPY 550 ( USD 3.49 )
-
DYNASTY
KATANA KIWAMI BLACK KasenJPY 8,479 ( USD 53.95 )
-
TIGA
Boris Krcmar 36JPY 7,900 ( USD 50.25 )
-
Harrows
SPINA BLACK 90% TUNGSTEN steel 25gRJPY 12,980 ( USD 82.58 )
-
one80
CHAMELEON AQUAMARINE Steel 24gJPY 9,000 ( USD 57.26 )
-
Fit Flight
KAWAKAMI Model ver.3 Shape WhiteJPY 870 ( USD 5.53 )