Darts / 【JOKER DRIVER】EXTREME NIMROD 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | JOKER DRIVER |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Constriction |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
~The Reproducibility You've Been Looking For
The characteristic 8mm concave
reproducible and constant grip.
The design is uncut but can be pushed out firmly.
Not only the main grip, but also the cut part (about 15.6mm).
It suppresses the slippage to the rear when you grip.
Cut adopts a double ring that has proven its functionality over the years.
The balance of a relatively thin outline and a light weight produces a small and pleasant flight.
Easy to use design for beginners.
Specifications
Material: 95% tungsten
Length:43.0mm
Maximum diameter:7.0mm
Barrel Weight:17.0g
Center of Gravity:Mid Front
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
MADE IN JAPAN
Package specifications, colors, and accessories are subject to change without notice.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
Harrows
RYAN SEARLE Model Steel 22gJPY 14,800 ( USD 94.17 )
-
Ultima
dia 2BAJPY 13,750 ( USD 87.48 )
-
Fit Flight Air
fif1331 ShapeJPY 880 ( USD 5.59 )
-
harrows
PRIME flight SHARD 7554JPY 489 ( USD 3.11 )
-
JOKER DRIVER × Third
FLIGHT HOLDER BAT Natural×PurpleJPY 5,500 ( USD 34.99 )
-
CONDOR
AXE Rose of the Heart Natsumi Iwata Model Small Long Clear purpleJPY 1,879 ( USD 11.95 )