Darts / 【JOKERDRIVER】INSPIRE CRYSTAL TRAFALGAR
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | JOKER DRIVER |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Multifaceted Cut , Mulch Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.3mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The INSPIRE series is made by the same craftsmen who finished the ZERO, with the same beauty and texture as the ZERO, for immediate use.
The material and processing factory of the barrel itself is different from ZERO.
-A fusion that transcends the ages.
JOKERDRIVER's original Torpedo shape has been loved for years.
The Double Ring Cut is the first combination of the two.
Furthermore, this cut is combined with 11-sided polygon.
The three popular icons of JOKER have met beyond the times.
The combination of the cut and polygons of this work gives a mild impression with a good sense of looseness.
The fusion that no one knows yet is achieved, TRAFALGAR completion.
Length of the cut part is about 17.7mm (polygonal part is about 12.2mm)
Specifications
Material:95% Tungsten
Total length:40.0mm
Maximum diameter:7.3mm
Barrel weight:18.0g
Center of Gravity:Center
Standard:2BA
MADE IN JAPAN
The logo is thinner than the normal product.
The factory and tungsten itself are different from ZERO and NEXUS line. Please understand beforehand.
Barrel logo printing, package color and specifications, and accessories are subject to change without notice. Stickers are not included.
The color of the product may differ slightly from the picture due to the environment and the way it looks.
Please understand beforehand.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE"THE EAGLE3"Larry Butler Model 2BAJPY 9,799 ( USD 62.34 )
-
SHADE
Tomoya Goto Support T-SHIRT 2023 Type2 XXLJPY 4,000 ( USD 25.45 )
-
JOKERDRIVER
STAINLESS #01JPY 5,500 ( USD 34.99 )
-
SHADE
Haruki Muramatsu COLLABO T-shirt 2022 Black XXLJPY 4,000 ( USD 25.45 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE LISA4 キム・ヒョジンモデル 2BA 21gJPY 15,800 ( USD 100.52 )
-
D.craft
ZONE80 Hz-2JPY 5,980 ( USD 38.04 )