Darts / 【RED DRAGON】Peter Wright Snakebite World Champion Torpedo SE Steel 23g 2244
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | RED DRAGON |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 40.6mm |
| Weight (barrel Only) | 23.0g |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
Expected at JPY 158.35 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/14 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
There are two base models of Peter Wright's barrels.
Torpedo barrels such as Snakebite3 and PL15 which made a breakthrough at PDC. The straight model such as EURO11 which won a major title.
The grip of the straight type that won the 2020 World Darts Championship has been transplanted to the macho Torpedo.
We are looking forward to the future evaluation of this barrel that has a good grip and a good cut.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length:40.6mm
Maximum Diameter:7.6mm
Barrel Weight:23.0g
Standard:Hard
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Peter Wright Model Items
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model DOUBLE WORLD CHAMPION SPECIAL EDITION Steel 22g 2409JPY 13,300 ( USD 83.98 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite PL15 Soft Tip 18gJPY 9,981 ( USD 63.03 )
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model Black Racer 2BA BW18g FW20g 2396JPY 13,800 ( USD 87.14 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite Black Strike 24gJPY 13,750 ( USD 86.82 )
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model DOUBLE WORLD CHAMPION SPECIAL EDITION GOLD PLUS Steel 20g 2412JPY 13,300 ( USD 83.98 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite Vyper Steel 22gJPY 13,750 ( USD 86.82 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.29 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.25 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.14 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.31 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 111.14 )
-
SANGREAL
Bandiera Tomoya Tsumura Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 15,400 ( USD 97.25 )