Darts / 【RED DRAGON】Polaris 2BA 20g 2279
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | RED DRAGON |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Mulch Cut |
| Length | 48.3mm |
| Weight (barrel Only) | 17.75g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.3mm |
Expected at JPY 159.59 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/2 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The Red Dragon Polaris is an orthodox straight dart with a micro cut added as an accent.
The micro cut is placed across the non-cut portion, making it easier to position the thumb and concentrate on the throw.
The darts are accented with a PVD blue coating and have a distinct character.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length:48.3mm
Maximum Diameter:6.3mm
Barrel Weight:17.75g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.70 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.27 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.40 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.58 )