Darts / 【King’s JAPAN】GLANZ EDITION Anemone
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | King's JAPAN |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 39.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Rear |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
GLANZ EDITION
GLANZ EDITION is a product that is polished to the limit by craftsmen.
Each piece is polished by hand to give it a feel that sticks to your fingers.
Even though there is no cut, the grip sticks to your fingers.
Domestic wood, domestic production
This is the highest grade product of King's.
It is named after Sakura Miyazoe's pet (Buncho).
The outline adopts the cut arrangement of the image of the bird, adopting her ptero
By applying the ultimate polish to the countless vertical cuts, it achieves a good sense of grip and release.
The S of cherry blossom is hidden in the front side.
Specifications
Material: 95% Tungsten
Length: 39.0mm
Maximum diameter:7.4mm
Barrel Weight:17.5g
Standard:2BA
Center of Gravity:Rear
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )