Darts / 【DMC】Sabre 18g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DMC |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The DMC Sabre 18g is a new version of the DMC Sabre 18g barrel that retains all the features of the original Sabre 18g barrel.
The Sabre is one of the most popular DMC barrels among DMC players and DMC users.
The Sabre has been increased in weight while retaining its form and ease of handling.
Specifications
Overall length:40.0mm
Maximum diameter: 7.2mm
Weight:18.0g
Material:Tungsten90
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
SOFT DARTS BIBLE vol.39 JPY 1,027 ( USD 6.53 )
-
Fit
GEAR Shaft fis6102 ["Hybrid"] []JPY 870 ( USD 5.53 )
-
Fit
GEAR Shaft fis8111 ["Slim"] ["Spin"] ClearJPY 795 ( USD 5.05 )
-
Fit
["Carbon"] fis5091 ["Slim"] ["Spin"]JPY 3,872 ( USD 24.62 )
-
Fit
GEAR Shaft fis6090 ["Slim"] ["Spin"]JPY 870 ( USD 5.53 )
-
Darts Players Guide (with DVD) JPY 1,527 ( USD 9.71 )