Darts / 【DMC】Falcon2 20g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DMC |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
A combination of ring cut and vertical cut is placed on the front.
At the rear, a wing cut and a fine shark cut are placed.
The barrel has different cuts at 4 points while inheriting the silhouette of the Falcon.
Specifications
Overall Length: 42.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Weight: 20.0g
Material:Tungsten90
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
TARGET
RAW POWER Titanium Shaft G11 Short 380330JPY 2,979 ( USD 18.95 )
-
S4
Niraikanai 2.4JPY 15,400 ( USD 97.98 )
-
PDJ
JAPAN CHAMPION SHIP 2018 polo-shirt BLACK MJPY 4,277 ( USD 27.21 )
-
【L-Flight】】PRO Sayuri Nishiguchi Model ver.2 Standard KAMI MIX JPY 990 ( USD 6.29 )
-
L-Style
LIPSTOCK HAL SUPER DARTS2018 CHAMPIONJPY 980 ( USD 6.22 )
-
ULTIMA DARTS
uls0768 Short WhiteJPY 326 ( USD 2.06 )