Darts / 【Harrows】TRISTAR PIACERE
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The second in the TRISTAR series of high quality, reasonably priced brands dedicated to the Japanese market!" PIACERE"
Constructed a well-balanced cut that does not feel uncomfortable when gripping and does not take too much.
The concept is to feel the center of gravity at the time when the wrist turns, and to fly the ideal line at the moment of release.
The unique point is the slight taper from the front to the middle of the lure, so that the finger is not hooked by the cut, but "hooked by the taper".
Barrel match weight ±0.05g.
Used by Yasuko Uehara, a professional player in Japan.
Specifications
Material: Tungsten 90%.
Maximum diameter:7.4mm
Total length:40.0mm
Barrel weight:17.5g
Barrel match weight: ±0.05
Center of gravity:Center
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 6 (2 sets)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )
Recently checked items
-
CONDOR
AXE L4zyAlone2 Akimune Matsuyoshi Model Standard Short Clear Black S-DARTS Limited EditionJPY 1,879 ( USD 11.92 )
-
CONDOR
AXE John Hurring Model THE DANGER Standard Short WhiteJPY 1,879 ( USD 11.92 )
-
DMC
BATRAS Maverick PartsW REAR 18s Gun Metallic ColorJPY 8,800 ( USD 55.82 )
-
TRiNiDAD
Tounament Master Plenty PurpleJPY 1,680 ( USD 10.65 )
-
CONDOR
AXE 120 Small Short ClearJPY 1,680 ( USD 10.65 )
-
CONDOR
AXE Stefaan Henderyck Model Friete Standard Extra Long ClearJPY 1,879 ( USD 11.92 )