Darts / 【Harrows】TRISTAR TRIGGER
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 44.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The second in the Tristar series of high quality, reasonably priced brands dedicated to the Japanese market!" TRIGGER"
The TRIGGER is a barrel that gives you the feeling of being at home, and the TRIGGER (trigger) for your darts fun, improvement, and motivation.
The semi-torpedo shape is balanced with a gentle taper for easy power transmission.
Two types of cuts are set from the back to the center of the barrel, with no cut in the middle to create a clear grip point.
The placement of the cuts is designed to create a wide grip point that is not too tight, but is still firm.
Barrel match weight ±0.05g.
Used by Kazuaki Sakai, a professional player in Japan.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Maximum diameter:7.0mm
Total length:44.0mm
Barrel weight:18.0g
Barrel match weight: ±0.05
Center of gravity:Center
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 6 (2 sets)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )
Recently checked items
-
S-DARTS
OFFICIAL PLAYER 2018 design Tumbler 500ml Masumi ChinoJPY 1,833 ( USD 11.62 )
-
CAMOE EYELET SILVER JPY 7,678 ( USD 48.70 )
-
FitFlight×SHOWTIME DARTS
Rocket WhiteJPY 1,060 ( USD 6.72 )
-
CONDOR
AXE L4zyAlone Akimune Matsuyoshi Model Standard Long BlackJPY 1,879 ( USD 11.92 )
-
COSMODARTS
ASTERIONJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
CONDOR
AXE 120 NARROW Medium WhiteJPY 1,680 ( USD 10.65 )