Darts / 【TRiNiDAD】Devon Type2 Devon Petersen Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Micro Cut , Mulch Cut |
| Length | 55.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.59 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/2 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
TRiNiDAD PDC PLAYER
THE AFRICAN WARRIOR Devon Petersen.
PDC 2020 German Darts Championship winner.
After moving up from 60th to 25th in the PDC Order of Merit in 2020, Devon Petersen is looking for more.
This is a new and improved version of the original.
The simple shark cut of the previous version has been tweaked to give a finer, more absorbent feel.
The darts have been designed to be used in a wide range of applications, from the smallest to the largest.
The front of the dart has a new cut with a nice rough feel.
This is an excellent assist cut that applies tension evenly in all directions.
In keeping with the Devon Petersen style of middle finger placement at the front of the barrel, the forward cut has been fine-tuned to enhance the application of tension.
THE AFRICAN WARRIOR Devon Petersen
Aim for the top of the world with a new weapon.
■Specs
Material: 95% Tungsten
Overall Length: 55.0mm
Max Diameter: 6.2mm
Barrel Weight: 21.0g
Standard: 2BA
Center of Gravity: Center
■ Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of the flight and tip may vary from the photo.
Devon Petersen Model Items
-
Shot
The Greatness Devon Petersen Model Steel 22gJPY 14,410 ( USD 90.28 )
-
CONDOR
AXE A.W Inspiration4 Devon Petersen Model Standard Nedium Metallic GoldJPY 1,980 ( USD 12.39 )
-
CONDOR
AXE A.W Inspiration4 Devon Petersen Model Small Medium Metallic GoldJPY 1,980 ( USD 12.39 )
-
CONDOR
AXE A.W Inspiration4 Devon Petersen Model Small Short Metallic GoldJPY 1,980 ( USD 12.39 )
-
CONDOR
AXE A.W Inspiration4 Devon Petersen Model Standard Long Metallic GoldJPY 1,980 ( USD 12.39 )
-
CONDOR
AXE A.W Inspiration2 Devon Petersen Model Standard Medium BlackJPY 1,879 ( USD 11.77 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.70 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.27 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.40 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.58 )