Darts / 【King’s JAPAN】Second Edition90 Mike Mitsuaki Nagao Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | King's JAPAN |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Steer cut( Step cut ) , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 42.5mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
This model is based on the discontinued Oriens series.
The grip is straight with a gentle taper towards the maximum diameter for a more forgiving grip.
This model features a rainbow coating on the inside of the cut for a vibrant look.
■Specs
Material: 90% Tungsten
Overall Length: 42.5mm
Max Diameter: 7.2mm
Barrel Weight: 17.5g
Center of Gravity: Center
Standard: 2BA
■ Contents
Barrel x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )
Recently checked items
-
TARGET
GABRIEL CLEMENS Model BRASS DARTS SET 2BA 18g 170006JPY 3,050 ( USD 19.20 )
-
TARGET
VISION FLIGHT 331830JPY 275 ( USD 1.72 )
-
TARGET
WAYNE MARDEL MODEL G2 Hawaii501 steel 24g 102914JPY 11,509 ( USD 72.47 )
-
TARGET
K-FLEX GABRIEL CLEMENS MODEL Standard Intermediate Black 410121JPY 1,980 ( USD 12.46 )
-
TARGET
TAG PRO GRIP Shaft Red & Black Short 3set 380319JPY 1,280 ( USD 8.06 )
-
TARGET
JOSH ROCK Model GENERATION 1 SWISS POINT 24g 190382JPY 15,800 ( USD 99.50 )