Darts / 【ASTRA DARTS】REDSTAR BARRAGE 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | ASTRA DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The ASTRA REDSTAR line now includes the BARRAGE, which combines a heavy black body with a powerful red and shimmering silver finish.
The main grip area is designed with a gentle inverse radius for a perfect fit to the fingertips, and the barrel is raised 1.0mm from the end for a clear grip position.
The cut is a constant micro-machined ring cut between five sharp triangle cuts reminiscent of a sword tip.
The microfabricated ring cuts are placed between five sharp triangular cuts reminiscent of a sword tip.
The front area has a practical and aggressive design that is typical of the REDSTAR LINE to complete the "Barrage".
■Specs
Material: 90% Tungsten
Overall Length: 42.0mm
Max Diameter: 7.6mm
Barrel Weight: 18.0g
Standard: 2BA
Center of Gravity:
■Contents
Barrel x 3 (1 set)
Dee.flight Flight x 3(1set)
LARO Shaft x 3(1set)
Premium Lippoint Tip x 3(1set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )