Darts / 【King’s JAPAN】Second Edition90 Veritas4 Mari Saotome Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | King's JAPAN |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 44.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.7mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Mari Saotome model "Veritas IV"
New model for the first time in 4 years
Straighter shape from the previous torpedo shape. It's the first new model for her in four years.
The Veritas IV is the first new model in her line of four.
The 11-sided polygonal cut is narrower in width than the previous model, making it more forgiving.
The rainbow coating on the inside of the cut gives it a vivid appearance.
This item has been aged for about half a year in the Corona overgrowth.
■Specs
Material: 90% Tungsten
Overall Length: 44.0mm
Max Diameter: 6.7mm
Barrel Weight: 18.0g
Center of Gravity: Center
Standard: 2BA
■Content
Barrel x 3 (1 set)
Mari Saotome Model Items
-
King's JAPAN
Second Edition90 Veritas2 No.5JPY 13,000 ( USD 81.90 )
-
King’s JAPAN
Premium Edition VeritasII Mari Saotome modelJPY 25,500 ( USD 160.66 )
-
Flight-L
Mari Saotome Model ver.3 WhiteJPY 880 ( USD 5.54 )
-
L-Flight
flf1821 KiteJPY 764 ( USD 4.80 )
-
King's JAPAN
Veritas2JPY 17,518 ( USD 110.37 )
-
King’s JAPAN
Second Edition90 Veritas4 Mari Saotome ModelJPY 15,299 ( USD 96.39 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )