Darts / 【TARGET】POWER 9FIVE PHIL TAYLOR model GEN-8 2BA 18g 210098
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 15.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.05mm |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The Power 9Five Gen 8 was created and designed in collaboration with Phil ''The Power'' Taylor.
This high precision torpedo shaped barrel is made of 95% tungsten for perfect weight and balance.
The barrel is CNC milled with a black PVD coating + hand sandblasted for an amazing texture.
The front section has been re-machined to create a brilliant radial cut silver ring effect, and the
rear section has been CNC milled for improved grip.
The finish is enhanced by a Generation 8 Titanium shaft for a stronger grip.
■Specs
Material: 95% Tungsten
Overall Length: 40.0mm
Max Diameter: 7.05mm
Barrel Weight: 15.5g
Standard: 2BA
■ Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flights x 3 (1 set)
Chip x 3(1set)
PHIL TAYLOR Model Items
-
TARGET
POWER INK FLIGHT & SHAFT KIT intermediate 3set 420008JPY 1,780 ( USD 11.29 )
-
TARGET
K-FLEX STEPHEN BUNTING Model Standard Medium Black 410125JPY 2,480 ( USD 15.73 )
-
TARGET
POWER G10 PRO.ULTRA Standard 3set 336890JPY 800 ( USD 5.07 )
-
TARGET
POWER INK BUNDLE Standard 3set 337350JPY 800 ( USD 5.07 )
-
TARGET
taf0412 ShapeJPY 360 ( USD 2.28 )
-
TARGET
K-FLEX PHIL TAYLOR Model Standard Short Black 410144JPY 2,480 ( USD 15.73 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )