Darts / 【Samurai】Fusion MX
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Samurai |
| Materials | Tungsten 90% , Titanium |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Vertical Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.91 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/20 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The Harmony of Spirals Creates New WorksThe new Fusion series features the same "fine delta helical cut" used in the Samurai 16.
By optimizing the depth of the grooves and the number of spiral turns for the Fusion's unique front center of gravity, we were able to create an ingenious, newly tuned design that produces hooking and release performance comparable to that of tungsten even in titanium.
The titanium color is a gradation of pink to sky blue, a calm yet vivid color that resembles the scales of a sea dragon.
■Specs
Material: 90% Tungsten + Titanium
Overall Length: 42.0mm
Max Diameter: 7.4mm
Barrel Weight: 16.5g
Center of Gravity: Front
■Contents
Barrel x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.98 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.86 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.91 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.74 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.74 )
Recently checked items
-
SAMURAI
FUSION HELICAL CXJPY 19,600 ( USD 123.34 )
-
DYNASTY
BRASS DARTS SET "NINE" SILVERJPY 2,380 ( USD 14.97 )
-
PHOENIX card
pxa1501JPY 917 ( USD 5.76 )
-
CAMEO
3STAGE WOOD STAND BrownJPY 2,979 ( USD 18.74 )
-
Flight-L × JONNY'S COMPANY
JONNY'S CLUB ver.2 Kenichi Ajiki Model WhiteJPY 779 ( USD 4.90 )
-
PHOENIX card
pxa0219JPY 1,200 ( USD 7.54 )