Darts / 【Harrows】SHIN Shin Higashida Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 37.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.3mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.59 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/2 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Harrows SHIN Shin Higashida Model
Harrows SHIN Shin Higashida Model
Harrows SHIN Shin Higashida Model
Harrows SHIN Shin Higashida Model
Harrows SHIN Shin Higashida Model
Harrows SHIN Shin Higashida Model
This barrel was designed with the theme of easy push and release.
The barrel is a short torpedo with a straight front end and a gentle taper at the back for easy power transfer.
The shark cut in the back and center of the lure is designed to push the lure forward.
The ring cut at the front provides a smooth release.
■Specs
Material: 90% Tungsten
Overall Length: 37.0mm
Max Diameter: 7.3mm
Barrel Weight: 17.0g
Barrel Match Weight: ±0.05
Center of Gravity: Center
■ Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3(1set)
Shaft x 3(1set)
Chip x 3(1set)
Shin Higashida Model Items
-
GRRM
CALIFORNIA Blacks Shin Higashida ModelJPY 10,499 ( USD 65.78 )
-
Fit Flight
Shin HIGASHIDA Model ver.2 Shape BlackJPY 870 ( USD 5.44 )
-
GRRM
CALIFORNIA Blacks Shin Higashida Model BlackLimitedJPY 13,240 ( USD 82.96 )
-
Fit Flight Air
Shin HIGASHIDA Model ver.2 Shape BlackJPY 970 ( USD 6.07 )
-
Harrows
SHIN Shin Higashida ModelJPY 12,800 ( USD 80.20 )
-
Fit Flight AIR
Shin Higashida Model StandardJPY 946 ( USD 5.91 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.70 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.27 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.40 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.58 )