Darts / 【RED DRAGON】Snakebite Peter Wright model PL15 Medusa Steel 23g 2363
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | RED DRAGON |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut |
| Length | 50.8mm |
| Weight (barrel Only) | 23.0g |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
Expected at JPY 158.35 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/14 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Medusa is Snakebite's new line of torpedo shaped lures.
The streamlined form inherited from the PL15 is the beauty of Peter Wright's pursuit of excellence in design and grip performance.
Specifications
Material: 90% tungsten
Length: 50.8 mm
Maximum diameter: 6.8mm
Barrel Weight:23.0g
Standard:Hard
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Peter Wright Model Items
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model DOUBLE WORLD CHAMPION SPECIAL EDITION Steel 22g 2409JPY 13,300 ( USD 83.98 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite PL15 Soft Tip 18gJPY 9,981 ( USD 63.03 )
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model Black Racer 2BA BW18g FW20g 2396JPY 13,800 ( USD 87.14 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite Black Strike 24gJPY 13,750 ( USD 86.82 )
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model DOUBLE WORLD CHAMPION SPECIAL EDITION GOLD PLUS Steel 20g 2412JPY 13,300 ( USD 83.98 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite Vyper Steel 22gJPY 13,750 ( USD 86.82 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.14 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.31 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.25 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 111.14 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.25 )