Darts / 【TRIPLEIGHT】charm Rainbow95 Ikuko Takeyama MODEL
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 39.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Newly released new charm with Rainbow coating on the whole barrel and weight up to 21.0g.
The main grip area has a firm taper angle for a secure grip, and eight spiral cuts have been added to the wing cut, which is known for its ease of use, to further enhance the cutting effect.
The spiral cut is also used in the front area to make it more effective for players who put their fingers in front.
The last part of the barrel, which is the most unique area of the barrel, has a gentle reverse radius that allows the thumb to naturally fit into the barrel.
The result is a barrel that does not interfere with the player's hand while establishing a firm grip.
Specifications
Material: 95% Tungsten
Overall Length: 39.0mm
Maximum Diameter: 7.6mm
Barrel Weight: 21.0g (barrel only)
Standard: 2BA
Set Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tips x 3 (1 set)
Ikuko Takeyama Model Items
-
L-Style×DYNASTY
KRYSTAL ONE IKUKO TAKEYAMA Model Clear BlackJPY 3,700 ( USD 23.30 )
-
TRIPLEIGHT
charm Ikuko Takeyama modelJPY 13,800 ( USD 86.94 )
-
TRIPLEIGHT
charm2 light Ikuko Takeyama modelJPY 14,800 ( USD 93.24 )
-
TRIPLEIGHT
charm3 THORN Rainbow95 Ikuko Takeyama modelJPY 14,800 ( USD 93.24 )
-
TRIPLEIGHT
charm ST Ikuko Takeyama MODELJPY 14,800 ( USD 93.24 )
-
L-Style×DYNASTY
KRYSTAL ONE IKUKO TAKEYAMA Model ver.2 PurpleJPY 3,700 ( USD 23.30 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.10 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.79 )