Darts / 【UNICORN】MAESTRO 95% TUNGSTEN SEIGO ASADA Model PHASE3 2BA
( 1 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | unicorn |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 48.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.2g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.7mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Seigo Asada aiming for the world
UNICORN third model is here!
The PHASE3 has a distinctive dimple at the back.
Thin longitudinal cut on the depression (minimum diameter 6.1mm) supports lateral shift of the grip
Again, only ring cuts are placed throughout the product.
A single micro cut is placed in the center of the ring cut to express a gripping feeling and hand release.
Specifications
Material: 95% tungsten
Length: 48.0mm
Maximum diameter: 6.7mm
Barrel Weight:20.2g
Standard:2BA
Center of Gravity:Center
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Japan Review
5.00
1 Reviews
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2022-07-28
The straight barrel's unique ease of release is maintained, and thanks to the indentation, the grip fits the barrel without getting lost in the grip. The cut of the hollowed part also transmits power evenly.
12 people found this helpful
Seigo Asada Model Items
-
L-Flight
Seigo Asada Model ver.6 Shape KAMI MIXJPY 920 ( USD 5.79 )
-
L-Flight
EZ Seigo Asada Model 2024 SUPER DARTS CHAMPION Shape BlackJPY 880 ( USD 5.54 )
-
L-Flight
EZ Seigo Asada Model ver.6 Shape MIXJPY 880 ( USD 5.54 )
-
TRiNiDAD
RICARDO TYPE3 Seigo Asada Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 15,400 ( USD 97.03 )
-
TRiNiDAD
DartsCase CAPACITY Tomoya Goto Model THE NINJA2JPY 3,300 ( USD 20.79 )
-
L-Flight
PRO Seigo Asada Model 2024 SUPER DARTS CHAMPION Shape BlackJPY 880 ( USD 5.54 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )