Darts / 【UNICORN】MAESTRO 95% TUNGSTEN SEIGO ASADA Model PHASE3 Steel
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | unicorn |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 48.0mm |
| Weight (barrel Only) | 22.0g |
| Maximum Diameter | 6.7mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Seigo Asada aiming for the world
UNICORN third model is here!
PHASE3 is characterized by a dimple at the back.
Thin longitudinal cut on the depression (minimum diameter 6.1mm) supports lateral shift of the grip
Again, only ring cuts are placed throughout the product.
A single micro cut is placed in the center of the ring cut to express a gripping feeling and hand release.
Specifications
Material: 95% tungsten
Length: 48.0mm
Maximum diameter: 6.7mm
Barrel Weight: 22.0g (including point)
Standard:Hard
Center of Gravity:Center
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Seigo Asada Model Items
-
L-Flight
Seigo Asada Model ver.6 Rocket Clear BlackJPY 880 ( USD 5.54 )
-
L-Flight
PRO Seigo Asada Model 2024 SUPER DARTS CHAMPION Shape BlackJPY 880 ( USD 5.54 )
-
TRiNiDAD
RICARDO TYPE3 Seigo Asada Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 15,400 ( USD 97.03 )
-
L-Flight
EZ Seigo Asada Model 2024 SUPER DARTS CHAMPION Shape BlackJPY 880 ( USD 5.54 )
-
UNICORN
MAESTRO 90% TUNGSTEN NATURAL - SEIGO ASADA STEEL 25G No.12311JPY 16,805 ( USD 105.88 )
-
UNICORN
RED PLASTIC SLIDER CASE Seigo Asada ModelJPY 2,546 ( USD 16.03 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )