Darts / 【ASTRA DARTS】REDSTAR GOLD MUSA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | ASTRA DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The ASTRA REDSTAR GOLD MUSA is a fusion of glittering GOLD and powerful BLACK colors.
This Torpedo barrel features popular figures.
The taper from the maximum diameter of 7.4mm to the end of the barrel is set gently to create a thicker grip area and a sense of security.
The overall length of 42mm is very comfortable to hold in your hand, and the weight of 18.5g is well balanced.
One accent cut is added to the group of sharp cuts to firmly transmit power to the dart and assist in a clear grip position.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length: 42.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel Weight:18.5g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tips x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
L-Flight
flf3413 ShapeJPY 990 ( USD 6.29 )
-
Pterafactory×S4 Dartsboard keychain drunk panda JPY 550 ( USD 3.49 )
-
TARGET
Swiss Storm Nano Black Point 30mm 340084JPY 2,000 ( USD 12.72 )
-
rud0502 Tungsten 90% Straight JPY 15,714 ( USD 99.99 )
-
DMC
Falcon STEEL 18gJPY 35,200 ( USD 223.97 )
-
S4
mugetsuJPY 15,400 ( USD 97.98 )