Darts / 【Harrows】SUPER SPITFIRE
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 80% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Wing Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The Dogfighter Series, a Japan-only model designed for entry-level players, is now available!
A total of 4 models including the popular "Straight", "Torpedo" and "Hollow Shape".
The cut design is set to "Strong", popular in the Japanese market, and comes with an original flight.
The Super Spitfire has an easy-to-recognize grip shape, with a rear indentation and shark cut to create a strong grip.
Specifications
Material: 80% tungsten
Overall length: 42.0mm
Maximum diameter: 7.2mm
Barrel weight: 17.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tips x 6 (2 sets)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.98 )
Recently checked items
-
TRiNiDAD
PRO COTTO Takayuki Masatsu Model 2BAJPY 11,000 ( USD 69.98 )
-
TRiNiDAD
DartsCase PLAIN Smart Jose Augusto Olivera de SousaJPY 5,200 ( USD 33.08 )
-
UNICORN
MAESTRO 95% TUNGSTEN SEIGO ASADA Model PHASE3 S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 14,500 ( USD 92.25 )
-
CONDOR
AXE METALLIC Small Long Pearl SilverJPY 1,680 ( USD 10.69 )
-
Harrows
SUPER TOMCATJPY 4,158 ( USD 26.45 )