Darts / 【Harrows】THE PHANTOM
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 80% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 41.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The Dogfighter series is now available in a Japan-only model designed for entry-level players!
A total of 4 models including the popular "Straight", "Torpedo", and "Hollow Shape".
The cut design is set to "Strong", popular in the Japanese market, and comes with an original flight.
The Phantom has a torpedo shape with different pitch ring cuts for better grip.
■Specifications
Material: 80% tungsten
Overall length: 41.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 18.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tips x 6 (2 sets)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.98 )
Recently checked items
-
TRiNiDAD
DartsCase PLAIN Smart Yuki YamadaJPY 5,200 ( USD 33.08 )
-
CONDOR
AXE Small Long PurpleJPY 1,680 ( USD 10.69 )
-
CONDOR
Shizuka Takagi Model KEY small medium whiteJPY 1,180 ( USD 7.50 )
-
UNICORN
SILVER STAR 80% TUNGSTEN - SEIGO ASADA STEEL 24G No.8807JPY 8,963 ( USD 57.03 )
-
TRiNiDAD
DartsCase CAPACITY Akimune Matsuyoshi Model L4zyAloneJPY 3,300 ( USD 20.98 )