Darts / 【S4】WORLD END VII
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | S4 |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut |
| Length | 38.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.5mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
This is a rhombus type short barrel.
The advantage of this type of barrel is that it is easy to throw!
To grip the barrel, you simply place your thumb and forefinger between the center cutout and then run your forefinger along the rear neck.
This grip-free outline provides excellent stability every time!
The sharp shark cut and no-groove are also an exquisite match, and the elimination of extra design elements has resulted in a clever finish that brings out the best of both worlds.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 38.0mm
Maximum diameter: 7.5mm
Weight: 16.5g (barrel only)
Center of gravity: Center
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tips x 6 (2 sets)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
L-shaft
L Shaft ["Carbon"] fls3122 ["Slim"] ["Silent"] ClearJPY 2,200 ( USD 13.99 )
-
dipper Shafts
dps0024JPY 419 ( USD 2.66 )
-
Harrows
CLIC Standard gradation Deep Purple MediumJPY 660 ( USD 4.19 )
-
Harrows
CLIC Standard gradation Deep OrangeJPY 660 ( USD 4.19 )
-
PICPIN
Checkered Red AJPY 770 ( USD 4.89 )