Darts / 【K.D.S】S Series Shenglong Zhen Long Lin Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | KDS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Steer cut( Step cut ) , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
This is the first model for Lin Zhen Long.
The design with a large height difference in the cut located at the grip point
The design with a large height difference in the cut located at the grip point allows the player to clearly feel the conditions the moment he grips it.
The engraving on the front and back of the barrel is a motif of the "Paiwan", one of the aborigines living in southern Taiwan.
The engraving on the front and back of the barrel is based on the pattern of the "Hundred Footed Snake," a symbol of the Paiwan tribe, one of the aborigines living in the southern part of Taiwan.
This barrel is named after Lin Zhen Long's name, which means "rising like the sun" and "dancing in the wind.
The barrel is named "Shoryu" (rising dragon) because it rises like the sun, rides the wind, and dances in the wind.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 43.0mm
Maximum diameter: 7.0mm
Barrel weight: 17.5g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )