Darts / 【S4】Hachigeki issen ninosho
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | S4 |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 55.5mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Hachigeki issen ninosho
The second in a series of super-long straight barrels.
The barrel has been redesigned to be even longer and heavier than the previous model, with an overall length of 55.5mm and a weight of 19g.
The double ring cut intersects with eight vertical cuts to create a cut that is even stronger than the previous model.
The cut is designed so that the rod will hang best where all eight vertical cuts cross each other.
The cut is designed to be most effective at the point where all 8 vertical cuts cross each other.
The hooking angle is adjusted step by step, taking the grip position into consideration, making the rod easy to throw despite its rare specifications.
The sharpened and sharper flash will shoot through the target number!
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 55.5mm
Maximum diameter: 6.2mm
Weight: 19.0g (barrel only)
Center of gravity: Center
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
L-Flight
PRO Yukie Sakaguchi Model ver.2 Standard MIXJPY 990 ( USD 6.29 )
-
JOKER DRIVER
EXTREME SKYRAY 2BAJPY 19,800 ( USD 125.98 )
-
Hyper electra
Riara Rie Hoshino ModelJPY 9,799 ( USD 62.34 )
-
S4
Niraikanai 2.1JPY 15,400 ( USD 97.98 )
-
TARGET
BLACK MARQUE CHAOS 2.0 Leonard Chai Model SWISS POINT 23g 190576JPY 19,800 ( USD 125.98 )
-
TIGA
UNRAVEL Junya Furuta Model LimitedJPY 14,850 ( USD 94.47 )