Darts / 【D.craft】Akadama
SPEC
| Category | Soft-tip Darts(brass) |
|---|---|
| Maker | D.craft |
| Materials | Brass |
| Shape | Torpedo |
| Cut | No Groove |
| Length | 15.0mm |
| Weight (barrel Only) | 14.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 15.0mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 160.31 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/27 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
A spherical barrel designed to fit the size of an Imbrugler.
It is compact, but with a setting weight of 16g, it can be thrown firmly.
You can practice throwing the Akadama as if you were throwing a ball with your wrist, so that you can naturally learn the release point.
This barrel is fun to throw for both beginners and advanced players.
Specifications
Material: Brass (red coating)
Overall length: 15.0mm
Maximum diameter: 15.0mm
Barrel weight: 14.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 107.91 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.33 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.33 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 109.78 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.23 )